• Start
  • Om Gunilla
    • Vision, mission, värderingar, bidrag, mål
    • Min människosyn
    • Gunilla och coaching
    • Gunilla och kommunikation
    • Gunilla och Biodanza
    • Hur coachningen fann mig
    • Coachutbildningar och certifieringar
    • Artiklar om och av Gunilla
    • Gunillas CV
  • Erbjudande
    • Återupptäck livets glädje genom Biodanza!
    • Coachning
    • Gruppcoachning
    • Jobbcoachning
    • Personlighetskartläggning
    • Kommunikation
    • Workshops
    • Öppet forum
  • Feedback
    • Resultat
    • Coachning, referenser och feedback
    • Gruppcoachning, referenser och feedback
    • Jobbcoachning, referenser och feedback
    • Utbildning referenser och feedback
    • Workshops referenser och feedback
  • Mina uppdrag
  • Blogg
  • In English
  • Kontakt

10 år av livskraft!

oktober 26, 2015
by Gunilla Janmark Veldhuis
0 Comment

Den 27 oktober har jag drivit företag i 10 år. Ett tillfälle att både titta tillbaka och se framåt. Vad har hänt? Vad ska hända? Min resa kan historiskt sammanfattas i tre ord: livskraft, kommunikation och glädje. Framtiden kan ringas in i ett ord: möjligheter.

10 år cupcake

På 10 år hinner det ske en stor utveckling. Viktigt att fira!

Det var en av mina första klienter som gav mig ordet livskraft. Ordet berörde mig direkt och när jag la på luren efter vårt samtal skrev jag ner det på en lapp. Ibland glömde jag ordet och jag var tvungen att leta rätt på lappen med ”det viktiga lilla ordet”.

Livskraft – ordet gjorde mig i början lite rädd, eftersom jag förstod mina begränsade kunskaper om livskraft. Jag tyckte att jag som nyutbildad coach skulle veta allt om livskraft.

10 år senare kan jag tryggt säga att jag vet mycket om livskraft. Jag är bra på att förstå var friktionen finns. Jag är också bra på att skapa den tillit och den trygghet som behövs för att jag och min klient tillsammans ska besöka platsen där friktionen finns. Med respekt och förståelse kan vi sedan förstå vad som varit och öppna upp för en förändring, så att livskraft frigörs.

Under de här åren har jag mött och tränat mig i Nonviolent communication. Det har förändrat min relation till mig själv och min förmåga att skapa en djupare relation med andra runt omkring mig. Hur vi lyckas med vår kommunikation är avgörande för hur vi upplever våra liv. Jag är inte fullärd, men jag ser att jag är mer framgångsrik med min kommunikation idag och jag vet att min förståelse underlättar mina relationer och min erfarenhet kan jag förmedla till andra.

Min senaste utmaning – att bli Biodanzalärare har inneburit att ett nytt väsen tagit plats i mitt inre. Det är på tillväxt. Där finns mer glädje, mer lätthet, förmåga, styrka, kraft och följsamhet. Där finns en oändlig potential, som jag endast är i början av att förstå vidden av. Biodanza har inneburit att jag öppnat upp för mer glädje i mitt liv. Idag skrattar jag mycket mer än jag gjorde för 10 år sedan och jag njuter mer av mitt liv.

Min plan är att utveckla mig inom Biodanza under resten av livet. Livets dans ska pågå livet ut, eller hur?

Min plan är att utveckla mig inom Biodanza under resten av livet. Livets dans ska pågå livet ut, eller hur?

I framtiden vill jag sprida Biodanza till fler i Sverige och globalt. Jag gläds över min växande veckogrupp, men jag vill också nå ut till fler grupper, organisationer och företag. Jag vill dansa med barn och låta dem upptäcka hur vi kan vara med varandra så att mobbning inte uppstår, jag vill stärka ungas självkänsla, jag vill dansa med och stärka hälsan hos olika grupper såsom personer med fibromyalgi, anorektiker och bulemiker, individer med självskadebeteende, cancersjuka och deras familjer, Parkinsson sjuka etc, etc. Jag vill också dansa med organisationer och företag för att stärka dem i sina visioner och med värderingar så att de levandegörs i organisationen. Jag vill dansa med pensionärer och låta dem uppleva livet på sätt som de kanske inte tidigare har gjort. Slutligen vill jag också bjuda in dansen som ett verktyg för att avdramatisera döden och bygga relationer även när döden är närstående.

Mina drömmar är stora och jag ser fram emot att utveckla kunskapen om och erfarenheten av Biodanza. Det är en ynnest att få sprida upplevelsen av Biodanza till fler människor. Och ytterligare 10 år till kommer troligen inte att räcka, men jag planerar inte att gå i pension vid 65, utan dansa vidare resten av livet. Vill du hänga med?

Om Gunilla
Den röda tråden i mitt liv handlar om kommunikation och en önskan om att förstå vad som driver människor och hur vi kan uppskatta och glädjas mer i det liv vi lever.
Dela socialt
  • google-share

Lämna ett meddelande Avbryt svar

*
*

Erbjudanden

Biodanza

Återupptäck livsglädjen med hjälp av Biodanza. Läs mer här. 

Coachning

Jag frigör livskraft genom coachning, individuellt eller i grupp. Jag kan även kartlägga din personlighet. Läs mer här.

Kommunikation

Kommunikation är något som vi förväntas kunna, men aldrig får lära oss. Jag utbildar i kommunikation med hjärta och hjärna, i konsten konsten att lyssna och i att ge feed-back. Läs mer här. 

Workshops

En workshop är ett lättsamt och kreativt sätt att ta till sig nya perspektiv och reflektera lite djupare över ett ämne. Jag har utvecklat workshops som  syftar till att ge dig nya perspektiv på livet. Läs mer här.

Öppet forum

Engagemang, inspiration, delaktighet, kreativitet och nätverkande  är förmågor som som ofta efterfrågas eftersom de kan bidra starkt i organisationer. Dessa krafter frigörs genom Öppet forum. Läs mer här. 

Nyhetsbrev

September 2017.
September 2017 Inbjudan.
 

Nyhetsbrev






Om Gunilla Janmark Coaching

Gunilla Janmark Coaching Frigör Livskraft hos individer, i grupper och i organisationer.

Min vision är att bidra till ökad medvetenhet och harmoni och till kontakt och förståelse människor emellan.

Jag vill att du går iväg med bättre självkänsla, nya perspektiv och med förståelse och respekt för dina förmågor.

Min logotype

Här kan du läsa historien om min logotype.

Senaste inläggen

  • Ankh-korset – livets kors
  • Mod – en inbjudan från livet
  • En tid för insikt
  • Svensk forskning Biodanza
  • Hjärnförändrande läkemedel

Min broschyr

Vill du ladda ner min broschyr? Klicka här för att ladda ner broschyren.

Kontakt



    Gunilla Janmark Veldhuis, 018-350 777 eller 0739-469 529
    © Gunilla Janmark Veldhuis