Att leva när vi lever

”Vi behöver inte mer kunskap och information – vi behöver lära oss att

Det finns inte många platser där vi kan lära oss att leva, men Biodanza är en sådan plats.

leva”, sa Rolando Toro, skaparen av Biodanza. Med sitt livsverk ville han skapa en väg för oss att väcka de förmågor vi föds med, men som vår kultur av olika anledningar antingen hämmar eller inte stimulerar. Biodanza väcker vårt naturliga sätt att vara med andra, hur vi kan förhålla oss till oss själva och hur vi kan stå upp för oss själva. Det väcker också vår omsorg för oss själva, för andra och för vår planet.

Att utöva Biodanza är att säga Ja till livet. Det är en skola i hur vi kan leva livet, med hela vår potential. Vill du känna mer glädje i livet? Vill du kunna njuta mer? Vill du bygga bättre relationer? Kom och pröva Biodanza!

 

Publicerat den
Kategoriserat som Blogginlägg

av Gunilla Janmark

Den röda tråden i mitt liv handlar om kommunikation och en önskan om att förstå vad som driver människor och hur vi kan uppskatta och glädjas mer i det liv vi lever.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.